1. Wprowadzenie do profili wytłaczanych z aluminium
Profile wytłaczane z aluminium stały się podstawowymi elementami nowoczesnej inżynierii, budownictwa, motoryzacji, energetyki odnawialnej i automatyki przemysłowej. Proces wytłaczania polega na przetłaczaniu podgrzanych kęsów stopu aluminium przez ukształtowaną stalową matrycę pod ekstremalnym ciśnieniem hydraulicznym. W wyniku tego procesu powstają profile o ciągłej długości i złożonych, stałych przekrojach, które łączą w sobie lekkość z trwałością konstrukcji.
Dla międzynarodowych nabywców, inżynierów konstrukcyjnych i producentów oryginalnego sprzętu wybór odpowiedniego profilu wytłaczanego z aluminium wymaga oceny kilku krytycznych czynników. Właściwości materiału są podyktowane składem stopu, temperaturą obróbki cieplnej, geometrią przekroju poprzecznego i metodami wykończenia powierzchni. Wybór niewłaściwego gatunku stopu lub oznaczenia stanu może prowadzić do przedwczesnej awarii mechanicznej, degradacji estetycznej, wyższych kosztów produkcji lub niepotrzebnych problemów montażowych.
Ten kompleksowy przewodnik techniczny zawiera dogłębną analizę porównawczą podstawowych architektonicznych i konstrukcyjnych stopów aluminium, ze szczególnym uwzględnieniem stopów 6061, 6063 i 6005A. Analizuje skład chemiczny, wytrzymałość mechaniczną, stany odpuszczania, wydajność obróbki powierzchni i tolerancje projektowe, aby pomóc zespołom zaopatrzeniowym i inżynierom w wyborze optymalnego profilu wytłaczania dla konkretnych wymagań aplikacji.
2. Skład chemiczny i metalurgia: 6061 kontra 6063 kontra 6005A
Wydajność profilu wytłaczanego z aluminium jest zakorzeniona w jego składzie chemicznym. Standardowe profile wytłaczane należą głównie do stopów aluminium serii 6xxx, których głównymi pierwiastkami stopowymi są magnez i krzem. Pierwiastki te tworzą krzemek magnezu (Mg2Si), związek, który sprawia, że stop nadaje się do obróbki cieplnej i reaguje na utwardzanie wydzieleniowe.
2.1 Wartości graniczne składu chemicznego (norma ASTM B221)
Dokładna równowaga magnezu, krzemu, miedzi, chromu i żelaza określa zachowanie podczas przetwarzania, prędkość wytłaczania, odkształcalność i wytrzymałość po starzeniu każdego gatunku stopu.
| Stopień stopu | Krzem (Si) | Żelazo (Fe) | Miedź (Cu) | Mangan (Mn) | Magnez (Mg) | Chrom (Cr) | Cynk (Zn) | Tytan (Ti) | Aluminium (Al) |
| 6061 | 0,40 - 0,80% | Maks. 0,70% | 0,15 - 0,40% | Maks. 0,15% | 0,80 - 1,20% | 0,04 - 0,35% | Maks. 0,25% | Maks. 0,15% | Równowaga |
| 6063 | 0,20 - 0,60% | Maks. 0,35% | Maks. 0,10% | Maks. 0,10% | 0,45 - 0,90% | Maks. 0,10% | Maks. 0,10% | Maks. 0,10% | Równowaga |
| 6005A | 0,50 - 0,90% | Maks. 0,35% | Maks. 0,30% | 0,09 - 0,50% | 0,40 - 0,70% | 0,10 - 0,30% | Maks. 0,20% | Maks. 0,10% | Równowaga |
2.2 Różnice metalurgiczne i charakterystyka stopów
- Stop aluminium 6061 : Często określany jako aluminium konstrukcyjne, 6061 zawiera wyższy poziom magnezu i krzemu wraz ze celowymi dodatkami miedzi (0,15 do 0,40 procent) i chromu (0,04 do 0,35 procent). Miedź zwiększa wytrzymałość na rozciąganie i twardość, podczas gdy chrom udoskonala strukturę ziaren i kontroluje rekrystalizację podczas obróbki cieplnej. Jednakże wyższa zawartość stopu zwiększa naprężenia płynięcia podczas wytłaczania, co ogranicza prędkość wytłaczania i zmniejsza maksymalną złożoność przekroju.
- Stop aluminium 6063 : Powszechnie uznawany za aluminium architektoniczne, 6063 charakteryzuje się niższą zawartością magnezu i krzemu oraz bliską zerową zawartością miedzi. Ta czysta formuła powoduje niską odporność na odkształcenia podczas wytłaczania, umożliwiając płynne wytłaczanie przez złożone matryce z wieloma pustymi przestrzeniami. Zapewnia również cienkie ścianki i doskonałą gładkość powierzchni, co czyni go preferowanym stopem do anodowania.
- Stop aluminium 6005A : Pozycjonowany pomiędzy 6061 a 6063, 6005A zawiera kontrolowaną zawartość manganu i chromu w celu zwiększenia wytrzymałości i wytrzymałości bez znaczącego pogarszania wytłaczalności. Zapewnia doskonałą odporność na zginanie i udarność w porównaniu do 6063, zachowując jednocześnie lepszą prędkość wytłaczania niż 6061.
3. Porównanie właściwości mechanicznych i nośności
Inżynierowie muszą wybierać stopy aluminium w oparciu o określone kryteria obciążenia mechanicznego, takie jak granica plastyczności przy rozciąganiu, ostateczna wytrzymałość na rozciąganie, wydłużenie i twardość powierzchni.
3.1 Matryca właściwości mechanicznych dla typowych temperatur wytłaczania
Zachowanie mechaniczne różni się znacznie w zależności od składu stopu i zastosowanego procesu obróbki cieplnej.
| Parametr właściwości | 6063-T5 | 6063-T6 | 6061-T6 | 6005A-T6 | Stal konstrukcyjna (odniesienie) |
| Maksymalna wytrzymałość na rozciąganie (MPa) | 150 - 185 | 205 - 245 | 290 - 310 | 260 - 280 | 400 - 550 |
| Granica plastyczności (przesunięcie 0,2%, MPa) | 110 - 130 | 170 - 210 | 240 - 276 | 215 - 240 | 250 - 350 |
| Wydłużenie przy zerwaniu (%) | 8 - 12 | 10 - 14 | 8 - 12 | 8 - 10 | 20 - 25 |
| Twardość Brinella (HBW) | 60 - 65 | 73 - 80 | 95 - 100 | 85 - 90 | 120 - 160 |
| Limit zmęczenia (MPa) | 60 | 69 | 96 | 85 | 180 |
| Moduł sprężystości (GPa) | 68.9 | 68.9 | 68.9 | 69.5 | 200 |
| Gęstość (g/cm3) | 2.70 | 2.70 | 2.70 | 2.71 | 7.85 |
3.2 Analiza obciążenia strukturalnego: 6061 vs. 6063
- Wydajność i wytrzymałość na rozciąganie : 6061-T6 wykazuje o około 30 do 40 procent wyższą granicę plastyczności i ostateczną wytrzymałość na rozciąganie niż 6063-T6. W przypadku ram konstrukcyjnych, mocowania ciężkiego sprzętu, ram pomocniczych podwozi samochodowych i kratownic nośnych, 6061-T6 pozwala projektantom zmniejszyć grubość ścianek profili przy zachowaniu marginesów bezpieczeństwa.
- Ugięcie i moduł sprężystości : Zarówno 6061, jak i 6063 mają identyczny moduł sprężystości wynoszący około 68,9 gigapaskali. Oznacza to, że w warunkach zginania czysto sprężystego, gdzie naprężenie nie przekracza granicy plastyczności, profile wykonane z 6061 i 6063 o tej samej geometrii przekroju poprzecznego ulegną ugięciu dokładnie o tę samą wartość. Wysoka wytrzymałość nie zwiększa sztywności; sztywność zależy całkowicie od momentu bezwładności przekroju poprzecznego (wartość I) i konstrukcji geometrii.
- Odporność na zmęczenie : 6061-T6 zapewnia wytrzymałość zmęczeniową 96 megapaskali w porównaniu do 69 megapaskali w przypadku 6063-T6. W przypadku komponentów poddawanych dynamicznym obciążeniom cyklicznym, cyklicznym wibracjom lub powtarzającym się uderzeniom strukturalnym, 6061-T6 zapewnia większą trwałość w przypadku mikropęknięć i uszkodzeń zmęczeniowych.
4. Oznaczenia obróbki cieplnej i odpuszczania (T4, T5, T6)
Aluminiowe profile wyciskane znaczną część swojej wytrzymałości końcowej uzyskują w wyniku utwardzania wydzieleniowego, znanego również jako sztuczne starzenie. Zrozumienie oznaczeń stanu jest kluczowe przy czytaniu rysunków technicznych i zamawianiu surowych wytłoczek.
4.1 Objaśnienie typowych temperatur wytłaczania
- Stan T4 (obrobiony cieplnie w kąpieli i naturalnie starzony) : Profil aluminiowy jest poddawany obróbce cieplnej w podwyższonych temperaturach, hartowany i pozostawiony do naturalnego starzenia w temperaturze pokojowej do zasadniczo stabilnego stanu. Profile T4 zachowują doskonałą odkształcalność na zimno, ciągliwość i zginanie, dzięki czemu nadają się do gięcia na zimno, rozciągania lub trudnych operacji formowania po wytłaczaniu.
- T5 Temper (chłodzony od podwyższonej temperatury i sztucznie starzony) : Profil opuszcza matrycę wytłaczającą w temperaturach powyżej progu roztworu (około 500 stopni Celsjusza), poddawany jest szybkiemu chłodzeniu powietrzem lub hartowaniu mgłą wodną bezpośrednio przy stole wybiegowym prasy, a następnie jest umieszczany w piecu do sztucznego starzenia (zwykle 175 do 195 stopni Celsjusza przez 4 do 8 godzin). Stan T5 minimalizuje odkształcenia termiczne i wewnętrzne naprężenia szczątkowe, dzięki czemu idealnie nadaje się do cienkościennych kształtów architektonicznych, ościeżnic drzwiowych i profili ścian osłonowych, gdzie najważniejsza jest stabilność wymiarowa.
- Stan T6 (obrobiony cieplnie w kąpieli i sztucznie starzony) : Profile poddawane są intensywnemu hartowaniu w wodzie wymuszonej natychmiast po wyjściu z prasy wytłaczającej lub są ponownie podgrzewane w piecu rozpuszczającym off-line, szybko schładzane w wodzie, a następnie sztucznie starzone w piecu grzewczym. Stan T6 osiąga maksymalne utwardzenie wydzieleniowe fazy Mg2Si, dając maksymalną wytrzymałość na rozciąganie, twardość i odporność na zużycie.
4.2 Matryca porównawcza charakterystyk temperamentu
| Stan temperamentu | Proces hartowania | Sztuczne starzenie się | Poziom siły | Stabilność wymiarowa | Wydajność gięcia na zimno |
| T4 | Szybka woda / wentylator | Brak (wiek naturalny) | Umiarkowane | Umiarkowane | Znakomicie |
| T5 | Wymuszone powietrze/mgła | Tak (standardowy piekarnik) | Średnio-wysoki | Znakomicie | Uczciwe |
| T6 | Intensywne gaszenie wody | Tak (rozszerzony piekarnik) | Maksymalnie | Dobry do sprawiedliwego | Ograniczona |
5. Technologie wykańczania i powlekania powierzchni
Wytłaczane profile aluminiowe w naturalny sposób tworzą cienką pasywną warstwę tlenku glinu (o grubości od 5 do 10 nanometrów) pod wpływem tlenu. Jednakże środowiska przemysłowe, morskie, architektoniczne i dekoracyjne wymagają inżynieryjnej obróbki powierzchni w celu zwiększenia odporności na korozję, odporności na zużycie, jednolitości koloru i izolacji elektrycznej.
5.1 Anodowanie (utlenianie elektrochemiczne)
Anodowanie to proces konwersji elektrochemicznej, który zagęszcza naturalną powłokę tlenku glinu w zintegrowaną, twardą, porowatą warstwę anodową. Profil jako anoda zanurza się w kąpieli elektrolitycznej z kwasem siarkowym i doprowadza się do niego prąd stały.
- Grubość warstwy : Standardowy zakres anodowania architektonicznego wynosi od 10 do 15 mikronów do zastosowań wewnętrznych/łagodnych na zewnątrz oraz od 20 do 25 mikronów do zastosowań morskich lub ciężkich warunków atmosferycznych w przemyśle (Qualanod klasa 20/25).
- Zabarwienie : Porowatą warstwę tlenku można barwić poprzez barwienie elektrolityczne przy użyciu soli metali (takich jak cyna lub kobalt) w celu uzyskania odcieni szampana, brązu, ciemnego brązu i czerni, lub poprzez zanurzenie w kąpieli organicznej.
- Przydatność stopu : 6063 to najlepszy stop do anodowania ze względu na niską zawartość żelaza i miedzi, zapewniający olśniewający, przejrzysty i jednolity metaliczny wygląd. Natomiast 6061 anoduje do nieco ciemniejszego, szarawego odcienia dzięki cząstkom składowym miedzi i chromu.
5.2 Elektrostatyczne malowanie proszkowe
Malowanie proszkowe polega na natryskiwaniu naładowanego elektrostatycznie suchego, termoutwardzalnego proszku polimerowego na dokładnie przygotowany profil aluminiowy. Następnie profil jest wypalany w piecu utwardzającym w temperaturze 180 do 200 stopni Celsjusza, co powoduje topienie i sieciowanie proszku w ciągłą warstwę ochronną.
- Grubość powłoki : Standardowa grubość suchej powłoki mieści się w zakresie od 60 do 120 mikronów.
- Standardy : Wysokowydajne powłoki architektoniczne są zgodne ze specyfikacjami AAMA 2603, AAMA 2604 lub AAMA 2605 (Qualicoat klasa 1, 2 lub 3).
- Zalety : Nieograniczona dostępność kolorów (paleta dopasowania kolorów RAL), różne możliwości połysku (mat, satyna, wysoki połysk), wykończenia teksturowane, doskonała odporność na uderzenia i eliminacja emisji rozpuszczalników organicznych (bez LZO).
5.3 Powłoka elektroforetyczna (E-Coating)
Elektroforeza łączy anodowanie z wtórną osadzaną elektrolitycznie powłoką nawierzchniową z żywicy rozpuszczalnej w wodzie. Po standardowym anodowaniu mokry profil zanurza się w zbiorniku z powłoką akrylową lub epoksydową pod napięciem prądu elektrycznego, co powoduje osadzenie jednolitej warstwy polimeru wewnątrz i na porach anodowych przed utwardzaniem cieplnym.
- Charakterystyka : Łączna grubość warstwy wynosi zazwyczaj 15 do 25 mikronów. Zapewnia wysoką gładkość powierzchni, wyjątkowo wyraźny metaliczny połysk, wysoką twardość (do 3H do 4H twardości ołówkowej) oraz doskonałą odporność na chemikalia i mgłę solną w porównaniu ze standardowym anodowaniem.
5.4 Powłoka płynna PVDF (polifluorek winylidenu).
Systemy farb płynnych PVDF, powszechnie określane pod nazwami handlowymi, takimi jak Kynar 500 lub Hylar 5000, wykorzystują technologię żywicy fluoropolimerowej zmieszanej z trwałymi pigmentami ceramicznymi. Stosowane jako system wielowarstwowy (podkład, warstwa kolorowa i opcjonalnie przezroczysta warstwa nawierzchniowa), powłoki PVDF zapewniają wysoką odporność na degradację atmosferyczną.
- Wydajność : Spełnia kryteria wydajności AAMA 2605. Wykazuje doskonałą odporność na promieniowanie ultrafioletowe, kredowanie, blaknięcie kolorów, kwaśne deszcze i morską mgłę solną.
- Aplikacja podstawowa : Wysokie architektoniczne ściany osłonowe, monumentalne budynki i przybrzeżne obiekty przemysłowe narażone na trudne warunki pogodowe.
5.5 Tabela specyfikacji technicznych obróbki powierzchni
| Metoda leczenia | Typowa grubość | Odporność na korozję (test mgły solnej) | Stabilność UV i koloru | Zarysowanie i twardość | Preferencje dotyczące podstawowego stopu |
| Wyczyść anodowanie | 10 - 25 mikronów | Znakomicie (1,000 hours) | Znakomity | Bardzo wysoki (8-9 Mohsa) | 6063 (Najlepsza przejrzystość) |
| Malowanie proszkowe | 60 - 120 mikronów | Bardzo dobry (1000 - 3000 godzin) | Dobry do wybitnego | Umiarkowane to High | 6063, 6061, 6005A |
| Elektroforeza | 15 - 25 mikronów | Superior (2000 godzin) | Znakomicie | Wysoka (3H - 4H) | 6063 |
| Powłoka PVDF | 30 - 45 mikronów | Wyjątkowy (4000 godzin) | Maksymalnie / Unmatched | Umiarkowane | 6063, 6061, 6005A |
6. Tolerancje wytłaczania, zasady projektowania i inżynieria matryc
Zaprojektowanie wydajnego profilu wytłaczanego z aluminium wymaga zrozumienia geometrii profilu, rozkładu grubości ścianek, symetrycznego rozłożenia ciężaru i tolerancji produkcyjnych. Właściwa konstrukcja zmniejsza zużycie matrycy, zapobiega zakłóceniom przepływu materiału i minimalizuje koszty produkcji.
6.1 Normy tolerancji wymiarowej
Międzynarodowa produkcja profili aluminiowych odbywa się zgodnie ze znormalizowanymi tolerancjami wymiarowymi ustalonymi przez organizacje takie jak ASTM (Amerykańskie Towarzystwo Badań i Materiałów) i EN (Europejski Komitet Normalizacyjny).
- ASTM B221 / ANSI H35.2 : Reguluje tolerancje wymiarowe wytłaczanych profili aluminiowych pełnych, półpustych i pustych w Ameryce Północnej.
- EN 755-9 i EN 12020-2 : Definiuje standardowe tolerancje dokładności dla europejskich profili architektonicznych i inżynieryjnych. EN 12020-2 dotyczy w szczególności profili konstrukcyjnych o wysokiej precyzji, wymagających wąskich tolerancji dopasowania.
6.2 Kluczowe zasady projektowania wytłaczania
- Jednolita grubość ścianki : Nagłe przejścia pomiędzy grubymi i cienkimi przekrojami powodują nierówne tempo chłodzenia podczas wytłaczania. Cienkie sekcje szybko się schładzają i szybciej kurczą, co powoduje wypaczenie profilu, zapadnięcia się na zewnętrznych widocznych powierzchniach i wewnętrzne naprężenia szczątkowe. Strefy przejściowe powinny uwzględniać stopniowe promienie, a nie skokowe zmiany.
- Symetryczny przepływ matrycy : Kształty przekroju poprzecznego powinny być możliwie symetryczne względem pionowych i poziomych linii środkowych. Asymetryczne kształty powodują nierównomierną prędkość przepływu materiału przez stalową powierzchnię matrycy, co prowadzi do skręcania i wyginania się profilu.
- Promień narożnika : Unikaj ostrych narożników wewnętrznych i zewnętrznych pod kątem 90 stopni. Zastosowanie minimalnego promienia od 0,5 do 1,0 milimetra w narożnikach wewnętrznych zmniejsza koncentrację naprężeń zarówno w stali matrycowej, jak i gotowym profilu aluminiowym.
- Limit proporcji języka : Stosunek wypustu odnosi się do szerokości otwartego kanału w stosunku do jego głębokości. Głębokie, wąskie kanały zwiększają siłę działającą na stalowy język matrycy, zwiększając ryzyko złamania matrycy. Stosunek wypustów powinien generalnie być utrzymywany poniżej 3:1 w przypadku standardowych profili wytłaczanych, choć przy użyciu specjalistycznych stali narzędziowych można osiągnąć współczynniki do 5:1.
7. Produkcja, obróbka CNC i techniki montażu
Większość przemysłowych profili aluminiowych wymaga obróbki po wytłaczaniu, obejmującej cięcie na precyzyjne długości, wiercenie, frezowanie, gwintowanie, gięcie i łączenie przed montażem w końcowych zespołach.
7.1 Charakterystyka precyzyjnej obróbki CNC
- Skrawalność 6061-T6 : Wysoka twardość strukturalna (95 HBW) umożliwia frezowanie, toczenie i wiercenie CNC z dużą prędkością. Wióry odrywają się czysto od krawędzi narzędzia skrawającego, zapobiegając tworzeniu się narostu na krawędzi i zapewniając doskonałe wykończenie powierzchni obrobionej.
- Skrawalność 6063-T5/T6 : Niższa twardość (60 do 75 HBW) sprawia, że 6063 jest bardziej podatny na powstawanie lepkich wiórów, które mogą przylegać do narzędzi skrawających, jeśli prędkości skrawania, posuwy i smarowanie chłodzące nie są odpowiednio kontrolowane. Do obróbki 6063 zalecane są szybkoobrotowe frezy trzpieniowe z pojedynczą lub dwuostrzową geometrią aluminiową i polerowanymi rowkami.
7.2 Technologie łączenia i spawania
Profile aluminiowe można łączyć za pomocą łączników mechanicznych, klejenia strukturalnego lub metodami zgrzewania termicznego.
- Spawanie łukiem gazowo-wolframowym (GTAW / TIG) i spawanie łukiem gazowym (GMAW / MIG) : 6061 i 6063 to stopy nadające się do obróbki cieplnej. Podczas spawania miejscowe doprowadzenie ciepła tworzy strefę wpływu ciepła (HAZ) przylegającą do ściegu spoiny. SWC ulega miejscowemu wyżarzaniu, zmniejszając wytrzymałość mechaniczną w tej strefie o około 30 do 50 procent w porównaniu z wartościami metalu macierzystego. Obliczenia konstrukcyjne muszą uwzględniać to zmniejszenie wytrzymałości, w przeciwnym razie należy zastosować obróbkę cieplną i starzenie po spawaniu. Zalecane stopy wypełniacza obejmują 4043 (Al-Si) do zastosowań ogólnych lub 5356 (Al-Mg) w celu uzyskania większej plastyczności złącza i dopasowania koloru anodowania po spawaniu.
- Zgrzewanie tarciowe z mieszaniem (FSW) : Zgrzewanie tarciowe z przemieszaniem to technika łączenia w stanie stałym, która wykorzystuje narzędzie obrotowe do wytwarzania ciepła tarcia, łącząc plastycznie profile aluminiowe bez topienia materiału. FSW zapobiega pękaniu na gorąco, porowatości i poważnemu pogorszeniu wytrzymałości HAZ, dzięki czemu idealnie nadaje się do łączenia szerokich wytłaczanych zespołów paneli w wagonach kolejowych, półkach akumulatorowych i pokładach morskich.
8. Matryca wyboru technicznego według zastosowania branżowego
Aby pomóc inżynierom-projektantom i menedżerom ds. zakupów w wyborze optymalnej kombinacji stopu, stanu i wykończenia, poniższa matryca przedstawia zalecane specyfikacje profili dla głównych sektorów przemysłu.
| Sektor aplikacji | Konkretne zastosowanie | Zalecany stop i temperament | Podstawowe wykończenie powierzchni | Kluczowy sterownik inżynieryjny |
| Budynek Architektoniczny | Ramy okienne, drzwi, ściany osłonowe, witryny sklepowe | 6063-T5 / 6063-T6 | Anodowane (15-25um) / Malowanie proszkowe / PVDF | Doskonała estetyka, złożona, pusta geometria, odporność na korozję |
| Energia słoneczna i odnawialna | Ramy do montażu paneli słonecznych, szyny trackerów | 6005A-T6 / 6061-T6 | Przezroczysty anodowany (10-15um) | Wysoki stosunek wytrzymałości do masy, odporność na obciążenie wiatrem, szybki montaż w terenie |
| Motoryzacja i pojazdy elektryczne | Ramy szaf akumulatorowych, belki zderzakowe, relingi dachowe | 6061-T6 / 6005A-T6 | Konwersja bez chromianów / powłoka elektroniczna | Absorpcja energii uderzenia, wysoka granica plastyczności, spawalność |
| Automatyka przemysłowa | Ramy modułowe z rowkiem T, prowadnice przenośników, suwnice zrobotyzowane | 6063-T6 / 6061-T6 | Przezroczysty anodowany | Precyzyjne tolerancje wymiarowe, odporność na zarysowania powierzchni, sztywność konstrukcyjna |
| Elektronika i klimatyzacja | Radiatory LED, obudowy falowników, wymienniki ciepła | 6063-T5 | Anodowane / Elektroforeza | Wysoka przewodność cieplna (1200 W/m K), drobna wytłaczalność cienkowarstwowa |
| Transport i marynarka | Podłogi karoserii samochodów ciężarowych, trapy dla łodzi, ramy wewnętrzne kolei | 6061-T6 / 6005A-T6 | Powłoka proszkowa klasy morskiej / anodowana | Odporność na korozję w środowiskach chlorkowych, dynamiczna wytrzymałość zmęczeniowa |
Często zadawane pytania
FAQ 1: Jaka jest główna różnica między profilami aluminiowymi 6061 i 6063?
Główna różnica polega na składzie chemicznym, wytrzymałości i jakości wykończenia powierzchni. 6061 zawiera wyższy poziom magnezu i krzemu, a także dodatek miedzi i chromu. To sprawia, że 6061-T6 jest o około 30 do 40 procent mocniejszy niż 6063-T6, co czyni go idealnym do zastosowań konstrukcyjnych o dużym obciążeniu. Natomiast 6063 ma czystszą kompozycję o niskiej zawartości miedzi, oferującą wyjątkową wytłaczalność w złożone lub cienkościenne kształty i zapewniającą doskonałe anodowane wykończenie powierzchni do zastosowań architektonicznych.
FAQ 2: Dlaczego w przypadku anodowanych profili architektonicznych preferowany jest stop 6063 zamiast 6061?
Aluminium 6063 praktycznie nie zawiera miedzi i ma niską zawartość żelaza, dzięki czemu podczas obróbki elektrolitycznej tworzy bardzo jednolitą, przezroczystą, jasną anodową warstwę tlenkową. 6061 zawiera miedź (0,15 do 0,40 procent) i chrom, które tworzą cząstki fazy mikroskładnikowej, które rozpraszają światło, co daje po anodowaniu nieco ciemniejszy, szarawy lub cętkowany wygląd. W przypadku wizualnych elementów architektonicznych 6063 zapewnia doskonałą spójność powierzchni i jasność kolorów.
FAQ 3: Jak oznaczenie stanu wpływa na właściwości profilu aluminiowego?
Oznaczenia stanu hartowanego wskazują obróbkę cieplną i mechaniczną zastosowaną w profilu aluminiowym. Na przykład stan T4 zapewnia umiarkowaną wytrzymałość i wysoką ciągliwość, dzięki czemu nadaje się do profili wymagających gięcia na zimno po wytłaczaniu. Stan T5 wytwarza się poprzez hartowanie powietrzem w prasie wytłaczającej, a następnie sztuczne starzenie, co zapewnia dobrą wytrzymałość i stabilność wymiarową przy minimalnych odkształceniach termicznych. Stan T6 obejmuje agresywne hartowanie w wodzie i przedłużone sztuczne starzenie, uzyskując maksymalną wytrzymałość na rozciąganie i twardość konstrukcji nośnych.
FAQ 4: Czy profile wytłaczane z aluminium mogą zastąpić stal konstrukcyjną w ramach nośnych?
Tak, profile aluminiowe mogą zastąpić stal konstrukcyjną w wielu zastosowaniach nośnych, oferując redukcję masy o około 60 procent. Chociaż aluminium ma mniej więcej jedną trzecią gęstości i modułu sprężystości stali (68,9 GPa w porównaniu z 200 GPa), inżynierowie konstrukcyjni mogą kompensować niższą sztywność, zwiększając głębokość przekroju poprzecznego profilu i optymalizując moment bezwładności przekroju. Aluminium zapewnia również naturalną odporność na korozję, zmniejszając długoterminowe koszty konserwacji związane z ochroną stali przed rdzą.
FAQ 5: Co powoduje wypaczenie lub skręcenie wytłaczanych profili aluminiowych podczas produkcji?
Wypaczenia i skręcenia wynikają zazwyczaj z nierównomiernej prędkości przepływu metalu przez powierzchnię matrycy do wytłaczania, nierównomiernego chłodzenia w asymetrycznych przekrojach poprzecznych, gdy profil opuszcza matrycę, lub nierównomiernego odprężenia podczas rozciągania. Projektowanie profili o jednakowej grubości ścianki, zrównoważonej symetrii przekroju poprzecznego i odpowiednich promieniach przejściowych pomaga zapewnić równomierny przepływ materiału i równomierne chłodzenie, zachowując wąskie tolerancje prostoliniowości wymiarowej.
Referencje i standardy branżowe
- ASTM B221 / B221M : Standardowa specyfikacja dla wytłaczanych prętów, prętów, drutu, profili i rur z aluminium i stopów aluminium. ASTM International, West Conshohocken, Pensylwania.
- EN 755 (Części 1-9) : Aluminium i stopy aluminium – wytłaczane pręty/pręty, rury i profile. Europejski Komitet Normalizacyjny (CEN), Bruksela.
- EN 12020 (Część 1-2) : Aluminium i stopy aluminium – Wytłaczane profile precyzyjne ze stopów EN AW-6060 i EN AW-6063. Europejski Komitet Normalizacyjny (CEN), Bruksela.
- Stowarzyszenie Aluminium : Normy i dane dotyczące aluminium (ASD) , Waszyngton, DC
- AAMA 2605 : Dobrowolna specyfikacja, wymagania eksploatacyjne i procedury testowe dla najwyższej jakości powłok organicznych na profilach i panelach aluminiowych. Sojusz Przemysłu Okiennego i Szklarskiego (FGIA).
- Międzynarodowy ASM : Podręcznik ASM, tom 2: Właściwości i wybór: stopy metali nieżelaznych i materiały specjalnego przeznaczenia. ASM International, Materials Park, OH.