Pręt 6063-T5 wytłaczany w temperaturze około 480 stopni Celsjusza i chłodzony w nieruchomym powietrzu osiąga granicę plastyczności w pobliżu 145 MPa, ważąc zaledwie 2,70 g/cm3, czyli około jednej trzeciej gęstości stali. Te dwie liczby wyjaśniają większość decyzji podejmowanych w projektach konstrukcji przemysłowych obejmujących podstawy maszyn, osłony, stanowiska pracy i konstrukcje przenośników. Jednakże właściwości stopu aluminium nigdy nie są pojedynczą liczbą w arkuszu danych. Stanowią zestaw kompromisów między wytrzymałością, wagą, odpornością na korozję, przewodnością i możliwościami produkcyjnymi, a zła równowaga szybko ujawnia się w postaci uginania się ramy pod obciążeniem lub powierzchni plamiącej w wilgotnym warsztacie. W Shanghai Huishuo Aluminium Industry Technology Co., Ltd. rozmowy dotyczące wyboru profili rozpoczynają się od tych właściwości, ponieważ stop i stan wybrane na etapie matrycy decydują o wszystkim: opcjach grubości ścianki, klasie obciążenia, jakości wykończenia i ostatecznym koszcie. W tym przewodniku przedstawiono istotne właściwości, porównano popularne rodziny stopów z rzeczywistymi liczbami i zamieniono je w praktyczną listę kontrolną dotyczącą zamawiania.
Właściwości stopu aluminium to mierzalne cechy danego stopu, w tym gęstość, wytrzymałość, odporność na korozję, przewodność i urabialność, które decydują o tym, czy przetrwa on określone zastosowanie.
Czyste aluminium jest miękkie i plastyczne, idealne do folii i kabli przewodzących, ale prawie bezużyteczne w przypadku ramy nośnej. Stopowanie to zmienia. Kontrolowane dodatki magnezu, krzemu, miedzi, manganu lub cynku, w połączeniu z odpowiednią obróbką roboczą i obróbką cieplną, podnoszą ostateczną wytrzymałość na rozciąganie z około 90 MPa przy czystości handlowej 1100 do około 570 MPa w 7075-T6, podczas gdy gęstość pozostaje bliska 2,70 g/cm3 w prawie całym zakresie.
W przypadku przemysłowych ram z rowkami teowymi, praktyczna decyzja sprowadza się do 6063 dla profili standardowych i 6061, gdy występują większe obciążenia lub ciężka obróbka CNC.
Czterocyfrowe oznaczenie informuje o głównym pierwiastku stopowym: 1xxx to czystość handlowa, 2xxx miedź, 3xxx mangan, 5xxx magnez, 6xxx magnez plus krzem i 7xxx cynk. Każda rodzina w przewidywalny sposób porównuje wytłaczalność z wytrzymałością, a w poniższej tabeli zebrano typowe wartości temperatury pokojowej.
| Stop i temperament | Główne pierwiastki stopowe | Wytrzymałość na rozciąganie | Siła plastyczności | Gęstość | Typowe zastosowanie |
| 1100-O | Minimum 99,0 procent Al | 90 do 130 MPa | 35 MPa | 2,71 g/cm3 | Sprzęt foliowy, chemiczny i spożywczy |
| 5052-H32 | 2,5 proc. Mg | 230 MPa | 195 MPa | 2,68 g/cm3 | Części blaszane, morskie i transportowe |
| 6063-T5 | Mg 0,45 do 0,9, Si 0,2 do 0,6 | 185 MPa | 145 MPa | 2,70 g/cm3 | Profile teowe, szkielety architektoniczne |
| 6061-T6 | Mg 0,8 do 1,2, Si 0,4 do 0,8 | 310 MPa | 270 MPa | 2,70 g/cm3 | Części konstrukcyjne, elementy obrabiane CNC |
| 7075-T6 | Zn 5,1 do 6,1, Mg 2,1 do 2,9, Cu 1,2 do 2,0 | 570 MPa | 500 MPa | 2,81 g/cm3 | Przemysł lotniczy i oprzyrządowanie wymagające dużych naprężeń |
Kiedy projekt leży pomiędzy tymi dwoma końmi pociągowymi z serii 6, decydującymi czynnikami są reakcja na prasowanie i objętość obróbki. Porównujemy je szczegółowo w naszym Przewodnik po wyborze technicznym 6061 i 6063 .
Rodzina 6xxx dominuje w wytłaczaniu przemysłowym, ponieważ magnez i krzem tworzą wydzielenia Mg2Si, które reagują na obróbkę cieplną, dzięki czemu stop zyskuje rzeczywistą wytrzymałość, pozostając jednocześnie wystarczająco miękkim, aby przecisnąć się przez złożone matryce w temperaturze 450 do 500 stopni Celsjusza.
Metal pozostawia matrycę miękką, a to, co dzieje się w ciągu następnych kilku godzin, decyduje o ostatecznych właściwościach stopu aluminium. W stanie T5 profil jest chłodzony w prasie wymuszonym powietrzem, a następnie starzony, co pozwala na utrzymanie niskich zniekształceń na długich, smukłych elementach ramy. W stanie T6 profil jest hartowany wodą i sztucznie starzony w temperaturze około 180 stopni Celsjusza, co zwiększa wytrzymałość, ale także blokuje większe naprężenia szczątkowe, co jest istotnym czynnikiem w przypadku cienkich ścian.
Dlatego też standardowy asortyment przemysłowe profile wytłaczane z aluminium ze specjalistycznej huty jest zbudowany prawie w całości na 6063, przy czym 6061 jest zarezerwowany dla ciężkich elementów konstrukcyjnych i płyt obrabianych CNC.
Po ustaleniu rodzaju stopu i stanu, grubość ścianki i wielkość serii stają się praktycznymi dźwigniami pozwalającymi dostosować nośność, sztywność i koszt.
Dwa profile 4040 o identycznych wymiarach zewnętrznych mogą różnić się o ponad 60 procent grubością ścianki, od ekonomicznej ściany o grubości 2,0 mm do ściany o wysokiej wytrzymałości 3,2 mm. Ugięcie zależy od momentu bezwładności przekroju, więc grubsza ściana utrzymuje ustawienie wyraźnie dłużej pod tym samym obciążeniem.
HS-8-4040F Ekonomiczny profil aluminiowy z rowkiem T 4040 ze ścianką 2,0 mm Dzięki przekrojowi poprzecznemu 40 x 40 mm, ściance o grubości 2,0 mm i szczelinie 8,2 mm ten ekonomiczny profil pasuje do konstrukcji wrażliwych na koszty. Kontrastuje z omówionymi poniżej wariantami 4040 o grubszych ściankach, oferując przystępną cenowo opcję dla lekkich ram. Zobacz produkt →
HS-8-4040D Profil 4040 o wysokiej wytrzymałości z pogrubioną ścianką 3,2 mm Ten profil 4040 o grubości ścianki 3,2 mm waży 1,88 kg/m i jest odporny na ugięcie pod dużym obciążeniem, co bezpośrednio ilustruje opisaną powyżej zaletę grubszych ścian. Konstrukcja bez otworów umożliwia elastyczne wiercenie w niestandardowych, wytrzymałych ramach. Zobacz produkt → Szerokość szczeliny również ma znaczenie: w szczelinie o szerokości 10,2 mm mieszczą się cięższe nakrętki i śruby typu T niż w szczelinie o średnicy 6 mm, dlatego profile serii 45 i 50 służą do mocowania większości konstrukcji o dużej rozpiętości i bardzo ciężkich konstrukcji. Z drugiej strony laboratoria i lekkie obudowy przedkładają wagę i czystość obsługi nad samą pojemność, na której swoje miejsce zyskują cienkościenne warianty 3030.
HS-8-3030QL Lekki profil z rowkiem T 3030 do konstrukcji laboratoryjnych Przy wadze zaledwie 0,58 kg/m przy ściance o grubości 1,4 mm, ten profil 30x30 mm pasuje do lekkich zastosowań laboratoryjnych i obudów wymienionych w pobliżu, gdzie oszczędność masy i czysta obsługa są ważniejsze niż maksymalna nośność. Zobacz produkt → Podstawowe właściwości to niska gęstość wynosząca około 2,70 g/cm3, wytrzymałość na rozciąganie od około 90 do 570 MPa w zależności od serii i stanu, duża odporność na korozję dzięki samonaprawiającej się warstwie tlenku, wysoka przewodność cieplna i elektryczna oraz doskonała wytłaczalność i obrabialność.
6063 w stanie T5 lub T6 jest domyślnym w branży, ponieważ wytłacza się czysto w cienkie, precyzyjne szczeliny i równomiernie anoduje. 6061-T6 to doskonały wybór w przypadku ram i części o dużym obciążeniu, które wymagają znacznej obróbki CNC.
Obydwa zaczynają się od tego samego wytłoczenia. T5 jest chłodzony powietrzem w prasie i starzony, osiągając wytrzymałość na rozciąganie około 185 MPa, natomiast T6 jest hartowany w wodzie i sztucznie starzony, osiągając około 240 MPa. Kompromisem jest nieco większe ryzyko zniekształceń w przypadku T6 w przypadku cienkich przekrojów.
Nie. Anodowanie przekształca powierzchnię w warstwę tlenku o grubości od 5 do 25 mikrometrów, która poprawia odporność na korozję i twardość powierzchni, ale nie zmienia wytrzymałości objętościowej profilu.